Panasonic 2700 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V272 Radial Lead
RS Stock No.: 572-340Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1V272
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
16mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
Applications
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
16mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF