Panasonic 56 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V560 Radial Lead
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
350mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Applications
Capacitance
56μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
350mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF