Panasonic 3300 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1C332L Radial Lead
Capacitance
3300μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
Applications
Select packaging type
Capacitance
3300μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V