Panasonic 3900 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFM1C392 Radial Lead
RS Stock No.: 526-1351Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1C392
Capacitance
3900μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
624μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
Applications
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
3900μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
624μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V