Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1E101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
RoHS
Leakage Current
25μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Nichicon 100 μF Capacitor 25 V Radial Lead
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
RoHS
Leakage Current
25μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications