Panasonic 2200 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFM1E222L Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications
Select packaging type
Capacitance
2200μF
Mount Type
Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V