Panasonic 470 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1E471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
RoHS
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
CHEMI-CON 390 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole Radial Lead
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
RoHS
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications