Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V122L Radial Lead
RS Stock No.: 526-1777Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1V122L
Capacitance
1200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
1200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V