Panasonic 220 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J221 Radial Lead
RS Stock No.: 766-0047Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR0J221
Capacitance
220μF
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Applications
Capacitance
220μF
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V