Panasonic 3900 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J392 Radial Lead
RS Stock No.: 708-3493Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR0J392
Capacitance
3900μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
245.7μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Applications
Capacitance
3900μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
245.7μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V