Panasonic 1500 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A152L Radial Lead
Capacitance
1500μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
RoHS
Leakage Current
150μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
1500μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
RoHS
Leakage Current
150μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V