Panasonic 2200 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C222B Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.16%
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.16%