Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C472B Radial Lead
RS Stock No.: 240-3877Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C472B
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FR
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FR
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%