Panasonic 2200 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E222L Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V