Panasonic 2200 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFR1E222S Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.14%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
550μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.14%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V