Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFR1H221 Radial Lead
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Product Type
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V