Panasonic 120 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1J121 Radial Lead
RS Stock No.: 756-8339Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1J121
Capacitance
120μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
45mΩ
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Capacitance
120μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
45mΩ
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V