Panasonic 1000 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V102B Radial Lead
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
5mm
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.12%
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
5mm
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.12%