Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V122 Radial Lead
Capacitance
1200μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
1200μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V