Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead - EEUFS0J152B
RS Stock No.: 249-1351Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFS0J152B
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.3A
Automotive Standard
No
Series
FS-A
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Malaysia
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.3A
Automotive Standard
No
Series
FS-A
Dissipation Factor
0.22%