Panasonic 1800 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS1C182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.16%