Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFS1C472S Radial Lead
Capacitance
4700μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Series
FS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Malaysia
Capacitance
4700μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Series
FS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%