Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUTA1H471S Radial Lead
RS Stock No.: 867-6759Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTA1H471S
Capacitance
470μF
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Series
TA
Dissipation Factor
8%
Product details
TA Series
TA Series Radial Aluminium Electrolytic Capacitors
Endurance of 2000 hours at 125°C
Heat cycle: 1000 cycle –40 °C to +125 °C
AEC-Q200 qualified
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
470μF
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Series
TA
Dissipation Factor
8%
Product details
TA Series