Panasonic 1500 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK1C152Q 200
RS Stock No.: 708-3396Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK1C152Q
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Leakage Current
3μA
60mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%