Panasonic ERA‑6A 2 kΩ, 0805 Thin Film Surface Mount Fixed Resistor ±1 % Surface 0.125 W - ERA6AEB202V
RS Stock No.: 287-953Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ERA6AEB202V
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
2kΩ
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.125W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA‑6A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.60mm
Length
2mm
Standards/Approvals
IEC 60115-8, JEITA RC-2133C, JIS C 5201-8
Width
1.25mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Bag
Specifications
Resistance
2kΩ
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.125W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA‑6A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.60mm
Length
2mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm