ROHM Voltage Detector 6-Pin 2.3 V SSOP-6, BD87B23G-CTR
RS Stock No.: 329-132Brand: ROHMManufacturers Part No.: BD87B23G-CTR
brand-logo
View all in Voltage Supervisors
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Product Type
Voltage Detector
Watchdog Timer
Yes
Manual Reset
Yes
Power Fail Detection
Output Driver
RESET Output
Package Type
SSOP-6
Pin Count
6
Monitored Voltage
19V
Reset Threshold Voltage
2.3V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Width
2.9 mm
Length
2.8mm
Series
BD87BxxG-C
Height
1.25mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2V
Maximum Supply Voltage
20V
Automotive Standard
AEC-Q100
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Tape
Specifications
Brand
ROHM
Product Type
Voltage Detector
Watchdog Timer
Manual Reset
Power Fail Detection
Output Driver
RESET Output
Package Type
SSOP-6
Pin Count
6
Monitored Voltage
19V
Reset Threshold Voltage
2.3V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Width
2.9 mm
Length
2.8mm
Series
BD87BxxG-C
Height
1.25mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2V
Maximum Supply Voltage
20V