ROHM BR25H020F-5ACE2, 2 kB EEPROM 8-Pin SOP-8 SPI
RS Stock No.: 264-348Brand: ROHMManufacturers Part No.: BR25H020F-5ACE2
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Memory Size
2kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
SPI
Package Type
SOP-8
Mount Type
Surface
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
20MHz
Minimum Supply Voltage
1.7V
Number of Bits per Word
8
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
1.71mm
Length
6.2mm
Standards/Approvals
AEC-Q100
Series
BR25H020xxx-5AC
Data Retention
50year
Supply Current
8mA
Automotive Standard
AEC-Q100
Number of Words
256
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Tape
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Memory Size
2kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
SPI
Package Type
SOP-8
Mount Type
Surface
Pin Count
Maximum Clock Frequency
20MHz
Minimum Supply Voltage
1.7V
Number of Bits per Word
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
1.71mm
Length
6.2mm
Standards/Approvals
Series
BR25H020xxx-5AC
Data Retention
50year
Supply Current
8mA