ROHM BV1LA025EFJ-CE2 Low Side, Low Side Power Switch IC 8-Pin, HTSOP-J8
RS Stock No.: 246-3887Brand: ROHMManufacturers Part No.: BV1LA025EFJ-CE2
brand-logo
View all in Power Switch ICs
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Power Switch Topology
Low Side
Product Type
Power Switch IC
Power Switch Type
Low Side
Switch On Resistance RdsOn
25mΩ
Mount Type
Surface
Minimum Supply Voltage
3.5V
Package Type
HTSOP-J8
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5.5V
Operating Current
170μA
Maximum Operating Temperature
150°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Length
4.9mm
Height
1mm
Standards/Approvals
JESD51-2A
Automotive Standard
AEC-Q100
Series
BV1LA025EFJ-C
Click here to find out more
View all in Power Switch ICs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Brand
ROHM
Power Switch Topology
Product Type
Power Switch IC
Power Switch Type
Switch On Resistance RdsOn
25mΩ
Mount Type
Surface
Minimum Supply Voltage
3.5V
Package Type
HTSOP-J8
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5.5V
Operating Current
170μA
Maximum Operating Temperature
150°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Length
4.9mm
Height
1mm