SMC Pneumatic Compact Cylinder - CJP2B16-20D 16 mm Bore, 20 mm CJP2 Series, Double Acting Acting
RS Stock No.: 369-917Brand: SMCManufacturers Part No.: CJP2B16-20D
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Product Type
Pneumatic Compact Cylinder
Series
CJP2
Model Number
CJP2B16-20D
Action Type
Double Acting
Bore Size
16mm
Mount Type
Basic
Cushioning Type
Rubber Bumper
Body Material
Aluminium Alloy
Stroke Length
20mm
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Maximum Piston Speed
500mm/s
Rod Type
Single
Minimum Operating Temperature
-10°C
Piston Rod Thread Size
M5 x 0.8
Piston Rod Thread Standard
Metric
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
JIS Symbol, RoHS
Country of Origin
Japan
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Product Type
Pneumatic Compact Cylinder
Series
CJP2
Model Number
CJP2B16-20D
Action Type
Double Acting
Bore Size
16mm
Mount Type
Basic
Cushioning Type
Rubber Bumper
Body Material
Aluminium Alloy
Stroke Length
20mm
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Maximum Piston Speed
500mm/s
Rod Type
Single
Minimum Operating Temperature
-10°C
Piston Rod Thread Size
M5 x 0.8
Piston Rod Thread Standard
Metric
Maximum Operating Temperature
70°C