STMicroelectronics SCT Type N-Channel MOSFET, 40 A, 1200 V Enhancement, 4-Pin SCT040W120G3-4AG
RS Stock No.: 482-974Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: SCT040W120G3-4AG
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical Document
Specifications
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
Maximum Continuous Drain Current Id
40A
Output Power
312W
Maximum Drain Source Voltage Vds
1200V
Series
SCT
Mount Type
Through Hole
Pin Count
4
Channel Mode
Enhancement
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Standards/Approvals
AEC-Q101
Length
21mm
Height
5mm
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Click here to find out more
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
40A
Output Power
312W
1200V
Series
SCT
Mount Type
Through Hole
Pin Count
4
Channel Mode
Enhancement
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Standards/Approvals
Length
21mm
Height
5mm