STMicroelectronics STM32L010F4P6TR, 32 bit ARM Cortex M0+, STM32L Microcontroller, 32 MHz, 16kB FLASH, 20-Pin TSSOP
RS Stock No.: 151-890Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STM32L010F4P6TR
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
STM32L
Package Type
TSSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
ARM Cortex M0+
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
32MHz
Maximum Supply Voltage
3.6V
Number of Programmable I/Os
26
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
6.6mm
Length
6.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
Automotive Standard
No
ADCs
10 x 12 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Philippines
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
STM32L
Package Type
TSSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
ARM Cortex M0+
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
32MHz
Maximum Supply Voltage
3.6V
Number of Programmable I/Os
26
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
6.6mm
Length
6.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V