RS Stock No.: 241-9348Brand: Taiwan SemiconductorManufacturers Part No.: TST30L45C
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-220AB
Maximum Continuous Forward Current If
30A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
45V
Diode Configuration
Dual Dies
Series
TST30L45C
Peak Reverse Current Ir
650μA
Maximum Forward Voltage Vf
0.98V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
100A
Maximum Operating Temperature
150°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Taiwan Semiconductor 45 V 30 A Rectifier & Schottky Diode TO-220AB
quantityUnit pricePer Tube
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-220AB
30A
45V
Diode Configuration
Dual Dies
Series
TST30L45C
Peak Reverse Current Ir
650μA
Maximum Forward Voltage Vf
0.98V
Minimum Operating Temperature
-55°C
100A
Maximum Operating Temperature
150°C