TE Connectivity 2.2 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % ER582R2JT
RS Stock No.: 199-6435Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ER582R2JT
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
2.2Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
200V
Technology
Wirewound
Series
ER58
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
22.2mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
No
Width
8mm
Temperature Coefficient
+60 ppm/°C
Product details
ER58 Series, Axial
ER Series are high power dissipation Silicone coated resistors
Special pulse styles available
Resistant to most solvents
Silicone Coated Axial
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
2.2Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
200V
Technology
Wirewound
Series
ER58
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
22.2mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
Width
8mm
Temperature Coefficient
+60 ppm/°C