TE Connectivity HSA5330RJ, 330 Ω 10 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-4808PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA5330RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
330Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
HSA05
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
30mm
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
10W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Resistance
330Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
HSA05
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
30mm
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details