TE Connectivity 500 Ω Wirewound Wirewound Through Hole Fixed Resistor 0.5 W 0.1 % UPW50B500RV
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
500Ω
Product Type
Wirewound Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
0.5W
Resistor Type
Precision
Packaging
Box
Tolerance ±
0.1%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Wirewound
Series
UPW50
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
145°C
Length
12.7mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
No
Width
6.35mm
Temperature Coefficient
+3 ppm/°C
Product details
TE Connectivity UPW50 Series 0.5W Precision Wirewound Resistors
The UPW series of precision wirewound resistors from TE Connectivity exhibit high stability under load and severe environmental conditions. With temperature coefficients as low as to 1ppm, the UPW range of resistors are ideal to use in a wide range of applications.
• Custom weld tabs
• Copper weld leads
• 0.5W Power rating @ 125°C
• 10 Ω to 100k Ω resistance ratings available
• Full load stability of <50ppm @ 10000hrs, <100ppm @ 26000hrs
• Maximum temperature coefficient of ±5ppm/°C (-55 → 125°C)
• Limiting element voltage of 400V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
500Ω
Product Type
Power Rating
0.5W
Resistor Type
Precision
Packaging
Box
Tolerance ±
0.1%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Wirewound
Series
UPW50
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
145°C
Length
12.7mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
Width
6.35mm
Temperature Coefficient
+3 ppm/°C
Product details
• Custom weld tabs
• Copper weld leads
• 0.5W Power rating @ 125°C