Vishay Single Layer Ceramic Capacitor 560 pF 34 kVrms, 50kV dc ±20 % N4700 Dielectric, 715C50KT, Screw 85 °C Max Op.
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
560pF
Product Type
Single Layer Ceramic Capacitor
Voltage
34, 50kVrms
Mount Type
Screw
Packaging
Bulk
Series
715C50KT
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Dielectric
N4700
Package/Case
Moulded Epoxy
Minimum Operating Temperature
-30°C
Height
35mm
Diameter
37mm
Standards/Approvals
RoHS
Suppression Class
Class I
Maximum Operating Temperature
85°C
Dissipation Factor
0.2%
Terminal Type
Screw
Country of Origin
Germany
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit price
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
560pF
Product Type
Single Layer Ceramic Capacitor
Voltage
34, 50kVrms
Mount Type
Packaging
Bulk
Series
715C50KT
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Dielectric
N4700
Package/Case
Moulded Epoxy
Minimum Operating Temperature
-30°C
Height
35mm
Diameter
37mm
Standards/Approvals
RoHS
Suppression Class
Class I
Maximum Operating Temperature
85°C
Dissipation Factor
0.2%