Vishay 15000 μF Capacitor 40 V dc, Screw - MAL210617153E3
RS Stock No.: 683-2070Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL210617153E3
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
15000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Screw
Packaging
Box
Polarity
Polar
Height
80mm
Length
60mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Screw
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
EU, IEC 61249-2-21, RoHS
Series
106 PED-ST
Automotive Standard
No
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
-10 to 30 %
Product details
106 PED-ST Series
Power Eurodin screw terminal suitable for standard and switched mode power supplies
Low ESR
Low ESL
High resistance to vibration and shock
Highly reliable
The sealing offers pressure relief
Clamp-fixing +85°C
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit price
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
15000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Packaging
Box
Polarity
Polar
Height
80mm
Length
60mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
EU, IEC 61249-2-21, RoHS
Series
106 PED-ST
Automotive Standard
No
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
-10 to 30 %
Product details
106 PED-ST Series
Low ESR
Low ESL
Highly reliable
Clamp-fixing +85°C