XP Power Switching Power Supply, ECE20US05 5V dc, 4A, 20 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
20W
SMPS Output Current
4A
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23mm
Length
52.4mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
27.2mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
77%
Series
ECE
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
4A
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECE Series of 20/40 W AC-DC Power Supplies
The ECE series from XP Power offers an excellent range of 20 W to 40 W, PCB and chassis mount power supplies. These highly reliable encapsulated power supplies have single output voltages from 3.3 V to 48 V and feature an ultra-compact construction. The range also attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 86%.
20 W to 40 W AC-DC power supplies
Single outputs from 3.3 V to 48 V
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%
-25 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
20W
SMPS Output Current
4A
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23mm
Length
52.4mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
27.2mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
77%
Series
ECE
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
4A
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%