XP Power Switching Power Supply, ECM40US05 5V dc, 8A, 40 W, Input 120 V dc, 90V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
40W
Minimum Operating Temperature
0°C
SMPS Output Current
8A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
27mm
Length
101.6mm
Weight
150g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
85%
Series
ECM
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
8A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 90V dc
Product details
XP Power - ECM40 Series of AC-DC Power Supplies
The ECM40 series from XP Power offers an excellent range of open frame, 40 W, AC-DC power supplies, all of which are IT and medically approved. These highly reliable, compact power supplies all feature either a class I or class II construction. The range is convection-cooled and has an operating temperature from 0 °C to +70 °C Operating temperature.
40 W, open frame, AC-DC power supplies
80-85% Efficiency
IT and medically approved
Class I and Class II construction
DC Input version available (DCM series)
3 year warranty
Switch Mode - XP Power
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
40W
Minimum Operating Temperature
0°C
SMPS Output Current
8A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
27mm
Length
101.6mm
Weight
150g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
85%
Series
ECM
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
8A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 90V dc
Product details
80-85% Efficiency